Dobrodošli, gost - Registracija | Zaboravljena šifra Prijava
www.samsvojmajstor.com logo

  • Naslovna
  • Forumi
  • Albumi
  • Majstori

Najpopularnije danas

TA peći - najčešća pitanj...
Grejanje na pelet
Popravka veš mašine-savet...
Veš mašine Gorenje

Poslednje teme na forumu

Sanacija zida terase
Problem sa protočnim podn...
Kondor v4 VS. Sika 1k
Visina plafona

Forum

  • Aktivne teme
  • Neodgovorene teme
  • Napredna pretraga

Naslovna » Forums » Gradjevinarstvo » Izgradnja - renoviranje kuće

Ivice temelja

10 poruka / 0 new
Login or register to post comments
Poslednja poruka
Fri, 22/10/2021 - 19:43
Ivice temelja
#1
ucim_da_gradim
ucim_da_gradim's picture
Offline
Registrovan dana: 02/06/2020
Poruke:

Pozdrav clanovima foruma, imam pitanje vezano za izradu temelja:

Izvodjac me uverava da traku temelja smem pomeriti za 12cm, ispod propisane demit fasade. Zatim mogu staviti YTONG 37.5 umesto zid 25 + demit 12cm.
Da li ovo smem da uradim ako tako nije u projektu ?

skica temelja: https://imgur.com/a/MVIEK9R

Top
  • Login or register to post comments
  • 616 prikaza
  • Za printanjeZa printanje
Tags:
  • Izgradnja - renoviranje kuće
Mon, 25/10/2021 - 00:05
Proveri bolje to sa još
#2
laznen
laznen's picture
Offline
Registrovan dana: 14/11/2016
Poruke:

Proveri bolje to sa još nekim. Šta ćeš da radiš kad treba da se izradi geodetski snimak temelja?

Top
  • Login or register to post comments
Mon, 25/10/2021 - 08:37
Iskreno, izmedju varijante
#3
BOSSKE
BOSSKE's picture
Offline
Registrovan dana: 13/06/2010
Poruke:

Iskreno, izmedju varijante ytong 37 i 25+12 cm, ja bi izabrao ovu drugu. Jeste ytong dobar izolator, ali stiropor je stiropor i daleko bolji izolator. Nemojte vjerovati svemu sto navlace prodavci da bi ste izabrali njihov proizvod.
Evo gledam za multipor recimo nigdje podatka za toplotnu provodljivost, ubise sa svim drugim karaktersitikama, ali toplotnu provosljivost su stavili identicnu za sve debljine. I opet bolje i multipor uzeti, nego cist ytong.

Top
  • Login or register to post comments
Mon, 25/10/2021 - 09:27
Pa ako je isti materijal,
#4
pedja089
pedja089's picture
Offline
Registrovan dana: 31/01/2019
Poruke:

Pa ako je isti materijal, mora biti i ista toplotna provodnost. Zato u proracunu imas debljinu materijala.

Top
  • Login or register to post comments
Mon, 25/10/2021 - 12:31
Mi nikako da uradimo fasadu
#5
laznen
laznen's picture
Offline
Registrovan dana: 14/11/2016
Poruke:

Mi nikako da uradimo fasadu na naš Ytong. Planirao sam da stavim ESP, ali što više učim i čitam o gasbetonu marnje mi se sviđa ta ideja.
Pošto je zid homogen (valjda se tako kaže), promena temperature je linearna funkcija rastojanja kroz zid. To znači da je tačka rošenja u samom zidu. Svi se slažu da spoljni deo zida treba biti paropropustan i stiropor tu baš ne pomaže.
Čak razmišljam da ni ne stavljam dodatnu izolaciju samo zbog toga.
Multipor mi je suviše skup, mada bi verovatno bio idealno rešenje. Toplotna provodljivost piše na sajtu i iznosi 0,045w/mK (slabije od EPS, bolje od Ytong blokova).

Top
  • Login or register to post comments
Mon, 25/10/2021 - 20:31
Hvala svima na odgovorima.
#6
ucim_da_gradim
ucim_da_gradim's picture
Offline
Registrovan dana: 02/06/2020
Poruke:

Hvala svima na odgovorima.

Najradije bih povecao dimenzije temelja sa svih strana po 12cm kad ta povrsina vec ulazi u bruto povrsinu osnove, po projektu. Mogao bih zidati 25cm blok i kad prodje zavrsetak radova naknadno stavim fasadu.. Tako bih imao malo vise korisne povrsine u kuci. Bilo bi dobro da neko kaze ako je imao slicnu situaciju i kako je postupio.

Ytong mi deluje nekako dosta nahvaljeno a sve vise cujem da i na taj cuveni zid od 30cm treba jos termoizolacije. Multipor mi je nekako nerealno skup. Cini mi se da kad prodje marketing i ljudi kupe njihove elemente za gradnju racunaju ajde jos i to pa da bude cakum pakum komplet Ytong..

Top
  • Login or register to post comments
Tue, 26/10/2021 - 10:58
Mislim da se Multipor ne
#7
laznen
laznen's picture
Offline
Registrovan dana: 14/11/2016
Poruke:

Mislim da se Multipor ne proizvodi kod nas nego se uvozi. Možda je zato skuplji nego što bi trebalo?
Skoro sam pričao sa neki Rusom na temu gasbeton blokova. Kod njih su drugi prozvođači, ali isti je princip. Kada smo došli na temu što bolje izolovanosti kuće, iznenadilo me je kako razmišljaju. Kaže, "pa samo koristiš deblje blokove". Ništa neobično da koriste 50 cm debele blokove!?! Kod nas nema šanse i da se kupi takav blok. Nije za mineralne vune, pošto je izgleda imao problem da su se nastanili neki glodari u vuni, a ove blokove izgleda da niko ne dira.

Deblji blokovi znače deblje temelje, ali izgleda da nije mnogo skuplje. Menje-više, isto košta iskop i šalovanje, i ide malo više betona. Oko 0,2 kubika po dužnom metru temelja ako samo dobro izračunao (a računaš samo spoljne temelje). Recimo za 10x10 kuću, beton za temelji za 36,5cm u odnosu na 25 cm je skuplji za oko 500€. Ništa strašno.

Pošto je naša kuća do ulice, nismo mogli da izađemo više, nego smo koristili 37,5 blokove umesto prethodno razmatranih 30, i to na račun manjih prostorija. Znači postupili smo suprotno od onog što ti planiraš. Nama ne bi značilo koji kvadrat više po prostoriji, ali svako ima svoje prioritete.

Da sada ponovo zidam našao bih blok od 50 cm i sa njim zidao i ne bi razmišljao o dodatnoj fasadi. Za sada nam je i 37,5 dobar, ali oduvek sam hteo nisko energetsku ili "zero energy" kuću, a to mogu sada samo sa dodatnom izolacijom.

Top
  • Login or register to post comments
Tue, 26/10/2021 - 16:40
Ja sam prizemlje radio sa
#8
BOSSKE
BOSSKE's picture
Offline
Registrovan dana: 13/06/2010
Poruke:

Ja sam prizemlje radio sa 25cm ytongom i navukao onako za prvu ruku 5cm stiropora sa lijepkom preko. Naredna dva sprata i potkrovlje sam zidao sa gasbeton blokovima 25cm koje proizvodi rumunski simkor, i isti blokovi kao yrong samo oko 20 posto jeftiniji, tj blok isto kosta, ali je 25cm visine.
Sad po meni je mnogo bolje ici na 25cm zid i 10tak cm stiropora, jer svakako je dosta jeftinije, a i izolaciona svojstva ytonga i stiropora se ne mogu porediti i trudim se da uvijek nekako nadjem sredinu i ne pretjerujem, uzimajuci u obzir cijenu ulaganja i rentabilnosti onoga u sta se ulaze. Ytong je poprilicno skup materijal da bi se samo sa njim dobila potrebna izolacija koja se dobija kontaktnim fasadama.

Ja sam prezadovoljan ytongom, tu za sada nekih da kazem 50tak m2 bez problema grijem sa ta peckom od 4.5kw, sto je za mene savrseno povoljno grijanje, sa racunima do max 9000 mjesecno, ali obicno su tu oko 7-8000, stim da i ljeti placam po 5000 din.

Jos kod mene su svi stubovi i natprozornici betonski, i tu imam hladne mostove, jer nisam smio da se pouzdam u one njihove blokove za stubove, previse malo prostora je ostajalo za beton, i veoma tesko ili nemoguce ga je bilo iskontrolosati da li je beton sve popunio, ali sa 5cm stiropora nikad se vlaga nigdje pojavila nije, a temperatura zida jedva da odstupa za manje od 1 stepena oko prozora, na mjestima stubova u zidu nema razlike. Nisam sad termo kamerom snimao, ali bezicni mjerac temperature ne pokazuje razliku.
Po plafonu je rostilj 3cm stiropor i rigips, a iznad 5cm sirodur i ravnajuci sloj.

To za tacku rose je malo nepouzdano racunati, jer se ona racuna na osnovu vlaznosti vazduha i temperature, a vazduh u prostoriji, i zarobljeni vazduh u porama zida nemaju ni pribliznu tacku rose, mada na tu kolicinu vazduha, sumnjam da to moze icim i da se izmjeri, a pogotovo da moze da se kondenzuje u nekoj mjerljivoj kolicini.

Kad se kaze paropropusno, svi misle da je to kao serpa na ringli pa bije para iz nje, ta propusnost je toliko smijesna, sto bi rekao jedan inzinjer da cijela kuca za 7 dana ne propusti vazduha kroz zidove koliko ima u jednom izdisaju ljudskom.

Top
  • Login or register to post comments
Fri, 29/10/2021 - 14:57
ucim_da_gradim, niste vi jak
#9
Histerezis
Histerezis's picture
Online
Moderator
Registrovan dana: 21/08/2015
Poruke:

ucim_da_gradim, niste vi jak igrač na tržištu nekretnina da to uradite a da vam posle ne prave probleme u postupku dobijanja upotrebne dozvole. Inače ovo se radi jako često ne na kućama nego na zgradama ali ne na nivou temleja nego u nivou prvog sprata. Jer offset-ovanjem za 10 cm samo na jednoj zgradi se na primer na komunalnimtroškovima uštedi 5-10000evra. Plus se pojavi niotkuda stan od 40-tak m2 niotkuda koji je "razmazan" po svim drugim stanovima sa po par m2 i ti se stanovi prodajaju prema stvarno izgrađenoj kvadraturi.

Top
  • Login or register to post comments
Sun, 31/10/2021 - 16:37
Hvala na odgovoru,
#10
ucim_da_gradim
ucim_da_gradim's picture
Offline
Registrovan dana: 02/06/2020
Poruke:

Hvala na odgovoru, pretpostavio sam da se tako radi. Okolo muljanja na sve strane prave dosta nekih zgrada, cini se da nije bas sve po propisima..

Top
  • Login or register to post comments

KOCKA