Pozdrav,
Renoviram stan, i planiram da ugradim pametne WiFi prekidače u prekidače, dakle, prekidači moraju da budu taster prekidači.
Избор оваквих прекидача код нас пректично не постоји, а и оно што има да је мени познато или није wifi или није тастер. Мораћеш да потражиш нешто на интернту или да ревидираш жеље. У том смислу постоје и додаци који иду иза прекидача - тастера у дозну који могу да обзбеде тражену функционалност.
Pored toga planiram da ugradim plafonske zvučnike u obe zone koje podržava moj AV Receiver x2400H Denon.
Slika je u prilogu. Dakle zona 1 je dnevna soba sa plafoncima u kombinaciji sa prednjim zvučnicima kod TV-a.
Претпостављам да је позиција рисивера у реку у остави, па бих сугерисао да до позиције планиране за ТВ проставиш и HDMI и оптички toslink кабл што ће обезбдити аудио везу и звук са ТВ-а на звучнике у соби било преко ARC или дигиталног оптичког излаза. Такође бих ту додао и позицију централног предњег звучника негде изнад или испод ТВ-а и нискотонског, па ћеш у соби имати солидан 5.1. Твој рисивер може даљински да се контролише преко апликације на телефону или да се интегрише у неку аутоматику преко IP конекције (има опис протокола на сајту произвођача). Ја имам 3500H и контролишем га преко серијског порта (који твој рисивер нема) из централног система аутоматизације, тако да ти за сад ту не могу ништа помогнем. Ово се односи и на контролу звука у купатилу преко претпостављене аутоматизације - немам искуства са њом, на први поглед чини се да има разних могућности али не знам да ли има и неопходне за контролу твог рисивера.
A u spavaćoj sobi bi bili plafonci preko pojačala vezani za TV, dodatno, kao što sam izvukuao modul ceo, voleo bih da imam konekciju HDMI, RCA za audio, kao i bluetooth preko telefona da puštam muziku na te plafonce u spavaćoj sobi.
Takođe, ugrađuje sistem "pametne kuće" uz pomoć brokera na Raspberry PI zajedno sa Home-Assistant aplikacijom (https://www.home-assistant.io/hassio/<\a> [1])
Tako da bih voleo da preko HA, kontrolišem i jačinu zvuka na plafoncima (kupatilo, spavaća soba).
1. pojačalo za sobu koje sam jedino našao sa jednim izlazom i više ulaza i ima integrisan wifi je https://www.amazon.com/Pyle-Professional-Connectivity-Microphone-PTAUWIFI46/dp/B071HN7GKW/ref=sr_1_3?keywords=amplifier+speakers+wifi&qid=1552905462&s=gateway&sr=8-3<\a> [2]
2. potencimetar mora da bude bez gornje i donje granice, već da se vrti "beskonačno u krug", zato što kada stišam na mobilnom zvuk preko app, potenciometar mora da se "resetuje"
ako neko ima ideju, i ako želi pasivno ili aktivno da učestvuje u ovom projektu u projektu (namerno sam napisao projekat u projektu ), neka se javi
Потенциометар без граничника није проблем сам по себи има их и чак врло квалитетних али овакву функцију на појачалу нисам имао прилике да видим на готовом уређају. Додуше ја сам до сад користио релативно мало разних урeђаја (Denon-Marantz, Yamaha, C4, Russound) који на појачалу или немају потнциометре (чиста електронска даљинска контрола) или имају стандардни потенциометар плус електронску контролу која га заобилази. То наравно не значи да је немогуће направити али захтева мало више знања него што ја имам о томе.
Ја се солидно сналазим са кућном аутоматиком али пре свега на употреби готових елемената (KNX, IP, Modbus, Z-Wave ..), њиховој параметризацији и интеграцији у целину уз адекватан приказ на неком екрану, па ако ту нешто могу да помогнем ту сам. Иначе као пример могу да дам моју инсталацију од неких стотињак разних сензора и контролних елемената која обухвата светла, ролетне, грејање, хлађење, вентилацију, базен, заливање травњака, мултимедију са 8 зона, видео надзор и аларм.
Home automation je skupa zanimacija.
Ako sutirate novac po podu, onda mozete angazovati neku firmu koja se bavi time. Samo ne znam kakva je situacija kod nas sto se tice strucnosti u toj oblasti, kakvu opremu mogu da nabave i po kojoj ceni, kako mogu da je integrisu, i zastite ceo sistem od opasnosti spolja. Jedino je sigurno da ce Vas odrati ko' jarca, a da li cete dobiti dobro resenje ili ne, to je znak pitanja.
Tu nije kraj troskova. Obicno (na zapadu) postoji neko mesecno odrzavanje, koje donekle pokriva integraciju novih uredjaja u sistemu.
Pri tome ne znate da li Vas ta firma spijunira, i broji koliko puta nocu idete u WC, ili koliko puta nocu otvorite frizider, ne bi li zaradila dodatne prihode prodajuci podatke o Vasoj licnosti drugim firmama, koje mogu da Vam ponude svoje usluge.
Danas TV-i dolaze sa aktivnim kamerama i mikrofonima, i ne znate kome se sve strimuje audio/video Vase dnevne sobe.
Druga varijanta je DYI, iliti Uradi Sam. Zavisno od Vase strucnosti, mozete kupovati gotove uredjaje i integrisati ih u Vase resenje, i/ili ih dizajnirati i izradjivati sami.
Ja sam se opredeliu za drugu varijantu. Za mene je prevelik zalogaj da od plate, bez kredita, renoviram ceo stan, i da jos platim nekom za HA resenje, i dobijem macku u dzaku.
Bice to 'incremental build'. Dobar deo komponenti sistema cu sam izraditi. Ipak sam se opredelio da za elemente koji su u direktnom kontaktu sa mreznim naponom (osim
kontrolera roletni) upotrebim kvalitetne gotove proizvode.
Ako renovirate stan, imate idealnu priliku da postavite kablove. Zicna komunikacija je mnogo pouzdanija i otpornija na napade spolja i smetnje, od bezicne.
Sto se tice HDMI (1.4) i Raspberry Pi, zapitajte se, da li ce ove tehnologije postojati za 5 godina, i kako cete odrzavati Vas sistem, kada Vam neki deo otkaze.
Tko leti, vrijedi, tko vrijedi, leti, tko ne leti, ne vrijedi.