Dobrodošli, gost - Registracija | Zaboravljena šifra Prijava
www.samsvojmajstor.com logo

  • Naslovna
  • Forumi
  • Albumi
  • Majstori

Najpopularnije danas

TA peći - najčešća pitanj...
Grejanje na pelet
Popravka veš mašine-savet...
Veš mašine Gorenje

Poslednje teme na forumu

Pregradjivanje prostorije...
Izrada trema za auto od m...
Problem sa samohodnom kos...
Kako najlakše pronaći ven...

Forum

  • Aktivne teme
  • Neodgovorene teme
  • Napredna pretraga

Naslovna » Forums » Gradjevinarstvo » Instalacije grejanja i klimatizacije

etazno grijanje molim pomoc

6 poruka / 0 new
Login or register to post comments
Poslednja poruka
Tue, 01/04/2014 - 21:03
etazno grijanje molim pomoc
#1
biljica
biljica's picture
Offline
Registrovan dana: 27/01/2014
Poruke:

pozz svim koji citaju ovaj forum ili ucestvuju na njemu sa svojim znanjem i iskustvima,zato molim za savjete .idemo redom imam stan u prizemlju kuce, jos su 2 sprata iznad drugi vlasnici, kuca zidana blokom ,malterisana,nema izolaciju,prozori,drveni solidni sa 2 stakla,visina plafona 3 m , stan se nalazi na moru al zbog velike vlage i male djece hjela bih uvesti grejanje na pec ili sporet koji ce stajati u kuhinji jer je tu vec sad alfa petica koja greje oko 30 kvadrata al zato i potrosimo preko 6 m drva ,sto je puno za primorije. znaci interesuje me koji bi sporet ili pecmogli doci u obzir odzak je standard 12 , kolika jacina te peci , koliko bi radijatora trebalo, kolika potrosnja drva iskljucivo njih ,obzirom da tmp varira oko 10 stepeni i retko je kad oko 0. napominjem da je jedan od razloga i pojava kondez vlage u coskovima samo jer nemogu dovoljno zagrejati prostorije,posto sam laiik u ovome svaki komentar i iskustvo su dobro dosli,ovde sto sam se raspitala cena takve ugradnje krece se 1200 do 1600e sa nekim plastificiranim cevima,znaci komlet sa svim , i da pec moze biti i bez rerne nije mi bitno,samo da moze dovoljno zagrejati da je prijatno svugde. hvala svima koji nadju vremena da opisu svoja iskustva srdacan pozz

Top
  • Login or register to post comments
  • 2362 prikaza
  • Za printanjeZa printanje
Tags:
  • Instalacije grejanja i klimatizacije
Tue, 01/04/2014 - 21:39
Pozdrav, za detaljnije
#2
Grejac
Grejac's picture
Offline
Registrovan dana: 12/02/2010
Poruke:

Pozdrav,
za detaljnije objasnjenje potrebno mi je da znam kolika je povrsina tog stana. Ovako ne mogu nista da kazem osim mozda predloga za sporet i slicno. Napisite koliko koja prostorija ima kvadrata, da li ima velike staklene povrsine (balkonska vrata i slicno), poziciju u odnosu na strane sveta. Sve to lepo napisete ovde i onda mogu da kazem koliko kojih radijatora treba i koji etazni sporet

Top
  • Login or register to post comments
Tue, 01/04/2014 - 22:01
etazno grijanje
#3
biljica
biljica's picture
Offline
Registrovan dana: 27/01/2014
Poruke:

izvinjavam se , znala sam da cu zaboraviti ponesto evo ovako,stan ima oko 68 k,kuhinja i trp 1 veci prozor i 1 manji 16 kv,nastavljaju se na dnevni b koji ima 16k i balkonska vrata,balkon zazidan znaci balkonska vrata povezuju dnevnu i djeciju sobu koja ima 12k i na toj sobi prozor normalni,i druga spavaca 16k izlaz na balkon,znci balkonska vrata i u hodniku ulazna ,to bi bilo to, kuhinja na severu, dnevni i sobe prema jugu i zapadu ,po sadasnjem zagrevanju radijator ne bi trebao u trpezariji ili neki mali eventualno,susac u kupatilo obavezno,kod nas kise kad pocnu po 20 dana ne prestaju ,kako je lep snijeg ponekad ..

Top
  • Login or register to post comments
Tue, 01/04/2014 - 22:38
Evo ovako. Posto
#4
Grejac
Grejac's picture
Offline
Registrovan dana: 12/02/2010
Poruke:

Evo ovako. Posto predpostavljam da ce u kuhinji biti etazni sporet, tamo i nije potreban radijator. Sporet ce zadovoljiti potrebnu snagu za zagrejavanje.
Dnevna soba 20 rebara H600 aluminijumskih ili 1800/600 22K panelni
Decija soba 16 rebara H600 aluminijumskih ili 1600/600 22K panelni
Spavaca soba 20 rebara H600 aluminijumskih ili 1800/600 22K panelni
Hodnik 7 rebara H600 aluminijumskih ili 1000/600 22K panelni
Kupatilo 1800x600 susac peskira

Sve u svemu sporetic od 12 KW sasvim zadovoljavajuci. Sa rernom moze nesto tipa Alfe ili MBS. Termo Vulan se pokazao kao lepo resenje.
A od kompaktnijih varijanti bez rerne sasvim je lepo resenje Central 23. Ima malo vecu snagu ali ako lozite samo drvima to je ok. Po meni i najbolje resenje je upravo taj sporetic.Sto zbog gabarita, em se lepo pokazao u eksploataciji.

Top
  • Login or register to post comments
Wed, 02/04/2014 - 22:47
etazno
#5
biljica
biljica's picture
Offline
Registrovan dana: 27/01/2014
Poruke:

postovani grejac, kada budete nasli vremena nadam se daljim odgovorima,posto imam iskustva sa majstorima da me uvek bolela glava a sa grejanjem nemam zelim da udjem u temu, da znam sta i kako mogu da rade jer kao sto ste napisali danas su svi majstori za sve postali.procitala sam dosta postova ovde i vidim da ne preporuujete ove pvc cevi za grejanje, njih i bakarne sam gledala al neznam sta su aluminijumske,mislim kako izgledaju,da li je to mozda ono sto se srece po domovima zdravlja ,dalje koji profil cijevi bi trebao,koji sistem zatvoreni ili otvoreni iako mi to uopste nije jasno sta je al u tu temu necu ulaziti samo savjet radi sigurnosti,sta je ova oznaka 18000 KROZ 600 za panelne, sporet sam nasla na sajtu onaj central mi nije esteski bas nesto posto ce se debelo videti iz dnevnog ,termo vulkan je mnogo lepsi e sad dal je i njegova potrosnja ogreva dobra to me zanima i jos nesto koliko bi me dosla ugradnja sa materijalom,aluminijske cevi i panelni radijatori , bez peci i ruke majstora okvirno da znam za sta da se spremam ,

Top
  • Login or register to post comments
Thu, 03/04/2014 - 12:03
Pozdrav,ja nism pristalica
#6
Grejac
Grejac's picture
Offline
Registrovan dana: 12/02/2010
Poruke:

Pozdrav,
ja nism pristalica za ppr ili kako ih zovu pvc cevi. To su one cevi koje se koriste za vodovod.

Dalje, ne postoje aluminijumske nego pex al pex, ili skraceno al pex cevi. To su cevi od specijalne vrste plastike sa slojem aluminijuma izmedju ta dva sloja.
U prva dva slicaja koriscenja pvc i pex cevi instalacija se izvodi tako sto se cevi polazu u ravnajuci sloj. Rade "majstori" i vidno, samo ne zelim ni da se setim kako to izgleda.

Onda imamo celicne cevi. Savne i besavne. Savene moraju biti hidroispitane. Jedina mana ovih cevi je u tome sto su malo "gabaritnije". A ako se lepo uradi instalacija, nema nikakve razlike izmedju celicnih (crnih) cevi i bakarne instalacije.

Bakarne cevi, mogu reci da je jedno od najboljih resenja....normalno ima to svojih prednosti i mana. Prednost je u tome sto su nekako elegantnije, manjih dimenzija (ekvivalent unutrasnjim precnicima) lakse za postavljanje u objektima koji su useljeni itd.

Imamo jos i neke vrste koje se manje i redje koriste kod nas ali vredi samo neke napomenuti.
To su plasticne cevi rehau sa sistemom klik. Dosta skupe i dosta kvalitetne, ali izadju 30% skuplje i od bakarnih cevi. Imamo i inox cevi u sipklama koje se spajaju press fitingom. Isto skupe kao djavo. U inostranstvu se dosta koriste za pijacu vodu i negde za grejanje. Samo sto lakse majstorima da bude.

Ono sto ste vidjali po domu zdravlja moze biti i celicne i bakarne cevi. Zavisi kada je grejanje radjeno. U vecim objektima i dalje se rade celicne instalacije. Po novijim zgradama su postavljene al pex do radjijatora a glavne cevi su celicne.

Po meni celicne i bakarne cevi su neprevazidjene kod grejanja na cvrsta goriva. Ima negde pisao sam o tome sta i zasto.
Uradite zatvoreni sistem grejanja sa ekspanzionom posudom i svim pratecim sigurnosnim elementima i nema sta da se brinete. A 1800 / 600 je dimenzija u mm duzina / visina. 22K je tip radijatora. Dvoredni sendvic sa lamelama izmedju. Termo vulkan je ok kamin. On ne moze da kuva niti da pece. Zato sam od tih minijaturnih predlozio Central 23.

Sto se tice cene, ne moze to ovako preko foruma. Nezahvalno je i prema vama i prema majstoru. U svakom slucaju je potrebno izadji na objekat izvrsiti premeravanje, pozicioniranje itd. Tada se po vidjenom stanju pravi specifikacija potrebnog materijala koja moze imati i 40+ stavki. Pa se po toj specifikaciji radi predracun cene materijala,

  • ppr_cev.jpg
  • al-pex.jpg
  • celicne-crne_cevi.jpg
  • cu-cevi.jpg
  • rehau.jpg
  • inox.jpg
Top
  • Login or register to post comments