Veliki pozdrav svima. Čitam forume redovno i smatram ih jako korisnim, a ovo je prvi put da vam se obraćam za savet. Moje znanje iz ove oblasti je gotovo nikakvo, pa se unapred izvinjavam ako negde pogrešim.
Uvodim grejanje u kuću koja u prizemlju ima 50m2 a u potkrovlju 65m2 stambenog prostora. Visina u prizemlju je standardna a u potkrovlju je promenljiva ( od 1.6m do 4m u centralnom delu). Uradjena je zamena kompletne stolarije a izolacija je stiropor od 5cm. Dobio sam savet da koristim kotlove koji rade na pelet, uz mogućnost dodavanja još jednog na struju, kako bi mogla da se postigne dobra sinergija ova dva izvora. Sam kotao bi bio smešten u malom objektu na 5m od kuće koja se greje, odakle bi se ukopanim cevima došlo do kuće. Drugu opciju na žalost nemam.
Od strane potencijalnih izvodjača radova dobio sam preporuku da korisim kotao na pelet KEPO MC 20 (20kW) i elektro kotao EON 12KW Ekopan.
Ono što mene interesuje je:
1. Kakvo je vaše iskustvo i mišljenje o ovim kotlovima? Da li ima boljih u ovom rangu cena? Da li se neko susretao sa nekim problemima u njihovom radu? Imaju li nekih tehničkih nedostataka? Da li je ovo dovoljno ili više nego što treba?
2. Da li su i dalje validni standardi vezano za broj rebara u odnosu na površinu stana? U mom stanu u kojem živim, je praćen taj standard i mi se podavismo od vrućine. Zavrćemo ventile, otvaramo prozore ... Ne bih da predimenzionišem celu priču samo da bih bio na sigurnom, a da me to inicijalno više košta, da kasnije imam veće troškove itd.
3. Pošto ću već ove godine ući u nabavku peleta za sledeću zimu, koji pelet je za preporuku?
Pozdrav i unapred hvala.
Dobri su to kotlovi, al ne treba Vam 20 već 15 kw , ili eventualno toby 20b i da se malo uštine, malo su veći rezervoari za pelet pa je i sama potreba da se obilazi kotao manja, pelet ako može riz.
Parametri raznih korisnika toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®