Dobrodošli, gost - Registracija | Zaboravljena šifra Prijava
www.samsvojmajstor.com logo

  • Naslovna
  • Forumi
  • Albumi
  • Majstori

Najpopularnije danas

TA peći - najčešća pitanj...
Grejanje na pelet
Popravka veš mašine-savet...
Veš mašine Gorenje

Poslednje teme na forumu

Kako najlakše pronaći ven...
Podna betonska ploca i hi...
Proizvođači gusanih radij...
Sastavljanje ormara - poč...

Forum

  • Aktivne teme
  • Neodgovorene teme
  • Napredna pretraga

Naslovna » Forums » Gradjevinarstvo » Molersko farbarski radovi

Kako poceti?

3 poruka / 0 new
Login or register to post comments
Poslednja poruka
Fri, 16/07/2010 - 17:16
Kako poceti?
#1
vlada81
vlada81's picture
Offline
Registrovan dana: 16/07/2010
Poruke:

Upustam se u avanturu krecenja stana pa imam par pitanja oko same pripreme i kalkulacije troskova...

Situacija je sledeca:

Stan je bio krecen uglavnom poludisperzijom (bela) koja vec pokazuje znake starenja. Zid na par mesta ostecen, ali su to uglavnom ostecenja od ivice stola/stolice, ali prakticno bez pukotina sa pokojom neravnom/reljefnom povrsinom. Planirano je da se kreci disperzijom (Vitex) i sad dolaze pitanja:

1) Kakva priprema bi bila neophodna pre krecenja? Da li bi morao zid skroz da se ljusti ili bi moglo gletovanje preko ovoga?

2) Da li mora prajmer pre disperzije? Koliko ruka je potrebno za disperziju?

3) Da li je u ovoj situaciji ok raditi plafon poludisperzijom ili i njega raditi disperzijom?

Hvala unapred!

Top
  • Login or register to post comments
  • 3536 prikaza
  • Za printanjeZa printanje
Tags:
  • Molersko farbarski radovi
Fri, 16/07/2010 - 18:23
Re: Kako poceti?
#2
sdmjazz
sdmjazz's picture
Offline
Registrovan dana: 04/03/2009
Poruke:

Kao ssm amater, koji je radio sa Vitex bojama, da opišem svoja iskustva, dok se ne ubace profesionalci. Smile

Priprema se obično sastoji od brušenja, popravke oštećenja, gletovanja i još brušenja, posle čega sledi premazivanje akrilnom podlogom, a zatim dve ruke završne boje (nisam siguran da li treba više puta, ali sa dobrom pripremom mislim da ne treba)

Lično, nisam gletovao kompletne površinе, ako nije bilo potrebe; tamo gde ima oštećenja kreneš špahtlom, guliš lagano sve što se klima itd... Onda to popunjavaš, ako su veće rupe -- lepkom za pločice (jeftin, meša se sa vodom fino popunjava i veće rupe), a manje-pliće rupe možeš i direktno glet masom, mada kažu da nije preporučljivo. Ima i nekih akrilnih kitova i slično, možeš čak i pitati prilikom kupovine u radnji.
Pošto si naveo da nema pukotina, rupa i tako to... onda preko tih neravnina samo teraš šmirglom, da se to fino uglača i to će biti dovoljno. Ta sitnija oštećenja možeš i zagletovati. Postoji gotova glet masa, koju ne moraš mešati sa vodom, ja sam je do sada uvek koristio, mada, kad ima puno da se gletuje, onda je isplativije kupiti u prahu, pa pripremati. O glet masi će verovatno drugi imati više da kažu. Smile

Inače, šmirglaš papirom granulacije 180, možeš i finiji, mada mislim da je i 180 OK, iskusnije kolege će pridodati pokoju na temu granulacije šmirgle.

U principu, delove zida koji su OK možeš (a tako sam ja radio) samo da šmirglaš dok ne budu glatki,pa ih posle izjednačiš sa onim delovima koje si krpio/gletovao. U principu to može da bude zamorno (u mom slučaju je bilo, jer je potrebno iskustvo, a i određeni uslovi, u smislu usmerene lampe sa strane, radi provere da li je sve ravno, i tako to...) Šmirglanje i gletovanje je objašnjavano na forumu, ako nisi radio ranije, biće izvesnih poteškoća, pre svega što vremenski traje mnogo više nego kad radi iskusan majstor Smile a i ume da frustrira, npr. uzane i visoke prostorije... uh...

Neki praktikuju da preko većih pukotina stavljaju i mrežicu ili bandaž traku. Probao sam par puta, OK je, snaći ćeš se sa tim lako. Mada, sa pukotinama često ima i naknadnih problema, zavisi sve kog su porekla itd. to će već neko stručniji objasniti Smile

Kad budeš zadovoljan zidom i kako je ošmirglan i kad više nema labavih delova, rupa, kad je sve izjednačeno, onda razblažiš akrilnu emulziju (ja koristio neku vitex koja se razblaži sa vodom u odnosu 1:4) i valjkom naneseš na celu površinu. To se onda sušne jedno 6-8 sati, piše tamo već, i onda možeš bojiti završno. Boju razređuješ sa 5-10% vode, dakle minimalno, i nanosiš mikrofiber valjkom (tako mi preporučili, ja zadovoljan rezultatima Smile ). Dva sloja su mi za ovih 4-5 puta koliko sam krečio vitex bojama bila uvek dovoljna, bilo da je bela u pitanju ili neki svetliji ton (sa tamnim bojama nisam radio) Između dve ruke sačekaš oko 3 sata i to je to. E, da, zaboravih plafon Smile I njega sam bojio viteksom (a takođe i šmirglao pre toga, e to je bilo veselo!)
Ukratko, fora je da pripremiš dobro te zidove i onda će bojenje ići glatko, neće biti problema, izgledaće bolje i potrošnja boje će biti koliko-toliko manja...

Pozdrav i srećno!

Top
  • Login or register to post comments
Fri, 16/07/2010 - 18:55
Re: Kako poceti?
#3
Teethgrinder
Teethgrinder's picture
Offline
Registrovan dana: 18/04/2007
Poruke:

Podlogu koristi obavezno... ona em bolje veze boju, em zid "ocisti" od prasine i prljavstine. Nemoj da te mrzi, jako se lako nanosi, kao vodica.

Ja nista o krecenju nisam znao pa me drugar koji mi je krecio stan zeznuo (naravoucenije, nikada ne daj da ti kreci drug/prijatelj, osim ako je bas profi), jer on to nista nije koristio, vec je na stari sloj odmah dodavao novi. Posle se cudio sto se na nekim mestima klobucio moleraj (kao, desava se to)... 8-O :tup

Ja sam posle gomilu stvari dodavao i neke delove opet krecio, uz postovanje uputstva proizvodjaca i nikada mi se nista nije klobucilo, a farba se "prihvatala" iz prve!

Top
  • Login or register to post comments