Видим и на форуму и у упутствима се препоручује да се спуштени плафон уради са укрштеним цд профилима. Није ми јасно зашто не може овако:
Поставе се уд профили, затим утиплују висилице, затим цд профили утакну у уд и закаче на висилице. Видео сам да су неки чанови форума тако радили на сликама које су окачили, али нико није коментарисао.
По мени је ова варијанта јефтинија, лакша, брже се поставља и штеди 3см висине плафона.
Може ли овако спуштени плафон?
Па искрено ја би изнивелисао уд профиле, ушрафио висилице (или дистанцере), утако цд у уд и само подесио висилице (или дистанцере).
Не видим зашто би овако било теже за нивелисање.
Ако бих радио једноставнију варијату коју сам описао, који осовински размак између профила треба да поштујем и на коју дужину да стављам висилице?
Hoćeš da uštediš 3 cm izbacivanjem jednog reda CD prodila, a pitaš na koju visinu visilice.
Takva izvedba postoji u radnim listovima Knaufa-Rigipsa, ali mislim da treba imati dobar razlog da se ne primeni klasična izvedba sa dva reda CD prodila. I ja sam razmišljao o toj izvedbi, ali mi je glavni cilj bio da smanjim gubitak visine, a ne ušteda materijala. Na kraju sam se ipak odlučio za klasičnu izvedbu, ali sam koristio distancere, a ne visilice.
Razmak između profila bi trebalo da bude 0.5 m (ako ti je ploča od 2m), pošto ploču šrafiš popreko na profile.
Имам више места где требам да одрадим плафоне, и на једном ћу сигурно морати да користим висилице. Више сам хипотетички писао.
Мозгам већ неколико дана и стварно не могу да увидим предност дупле конструкције сем, што звркољуб рече, нешто равномерније расподеле тежине плоча - али ми и даље делује доста нелогично, и мирише ми да су то произвођачи то измислили да би узели више пара. Они се обогате на једном шрафу више, а могу замислити колики је профит од толиких профила .
Mislim da nije to u pitanju. Oni uvek nude rešenje koje zadovoljava određene norme. Ne mogu ponuditi rešenje "uradi pa šta bude". U uređenim sistemima oni imaju i te kakvu odgovornost. Pogotovu što u tom poslu ima elemenata i sigurnosti. Ako plafon padne i neko pogine, nečija odgovornost mora da postoji.
Pre par godina prijatelj dovršio neki stan u potkrovlju, prodao ga i prilikom prve jače košave, svi plafoni popadali, a kupci imali sreće i preživeli. Izvođač radova je improvizovao sa gips kartonskim pločama i još nekim radovima, što je dovelo o problema.
To što mi volimo da improvizujemo, a posle se pitamo zašto imamo problem sa izvedenim stanjem je upravo nepridržavanje osnovnih pravila koja oni propisuju.
Kad uradiš prvi red, pa zatim drugi, oseti se i te kako razlika u kontstrukciji. Postavljanjem drugog reda profila, "peglaju se" i sitna odstupanja u nivelaciji, a kontrukcija zaista deluje dosta čvršće.
Već sam ti rekao, pogledaj u kontrukcionim crtežima dva najveća proizvođača, postoji i jednostavnija izvedba koju hoćeš da primeniš.
Управу си, вероватно је тај други ред профила занемарљива ставка у целом пројекту, али код мене који сам радим није тако, јер је код мене једни трошак метеријал и осети се.
У упутствима "два највећа произвођача" постоји варијанта са једним редом цд профила али је на дистанцерима, нема те варијанте са висилицама.
Али ево изнео бих кратко сумирање разлика обе варијанте (са висилицама, са једноструком и двоструком цд конструкцијом):
1. Тежина плоча се боље распоређује у варијанти дупле конструкције, јер у тој варијанти сва четри уд профила носе плафон, док у варијати једноструке конструкције 90% носе два уд профила (решење у случају једноструке конструкције: типловати гушће два носећа уд профила)
2. Када се цд профили утакну у уд они могу да шетеају, е сад не знам да ли су ту предвидели да се прифили спајају оним клештима. У систему дупле конструкције други ред цд профила ће сигурно то учврстити. Ја бих у систему једноструке конструкције, занитновао цд и удпрофиле и то је то(ко има специјана клешта, брже је са њима), или још једноставније приликом постављања плоча проћи шрафом кроз спој цд-уд профила.
3. Све остало иде у прилог једноструке конструкције. Цена, брзина постављања, мања тежина, мање скраћење плафона....
Zaista ne razumem šta želiš postići ovom konstrukcijom. U čitavom poslu koji obavljaš, rad majstora je najznačajnija stavka, pa kad nju izbiješ, ostaje ti dosta prostora da kvalitetom materijala i rešenja uradiš to kako bi trebalo.
Ta izvedba je verovatno sa distancerima, pošto se pretpostavlja da se želi uštedeti na visini, a ne na materijalu.
1. Nisam baš neki stručnjak za gipsarske radove, radim samo sebi. Koliko sam proučavao radne listove, kataloge i rasprave na forumima, UD profil nije noseći, za njega ne šrafiš niti CD profile niti ploče, bar ne u izvedbi plafona.
2. CD profile ne spajaš sa UD, a ta klešta se uglavnom koriste za profile za pregradne zidove, ili eventualno kad obrađuješ deo iznad prozora i vrata
3. Ide u prilog, ali ne znam čega, ali ako ti kasnije popucaju spojevi ili se plafon sruši.
U svemu ovome je bitan i kvalitet materijala. Ako improvizacijom ne ispoštuješ minimum tehničkih normi, još ugradiš loš materijal koga ima dosta kod nas, ja ne bih boravio u toj prostoriji koju ti uradiš.
Verovatno će se još neko javiti ko ima više iskustva sa gipsarskim radovima, ali pretpostavljam da ćeš teško dobiti potvrdu da je ovakvo rešenje pravilno.
Ja sam odradio sa 1 redom cd profila. Stabilnost konstrukcije je u nosivosti distancera-visilica. Treba ispostovati preporucen raspored distancera po duznom metru i to je to.
Прва варијанта је боља због распореда уједначеног распореда тежине плафона по целој површини плафона и бржа је за нивелисање, друга има ту предност да треба мање материјала, а да ли је и бржа за нивелисање то не знам.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..