Elem, ovakva nevolja me je zadesila.
Najpre, pre desetak dana, nestalo je vode u mom stanu. Pritom se čulo skakutanje kamenčića u bojleru (isključenom). Nakon toga, kad je voda stigla, česma od umivaonika (koji ujedno služi i kao sudoper) jedva da pušta vodu, mlaz jako tanak, ali tuš u kupatilu radi redovno. Komšije, naravno, imaju vodu.
S obzirom na sticaj okolnosti, slučaj sam ostavio ad akta i nastavio da se natežem sa tom šanadnom česmom i akumulisanom vodom u flašama.
Međutim juče, ponovo ono skakutanje kamenčića u isključenom bojleru, nestalo opet vode. Ne lezi vraže, kad se voda vratila, sad i vodokotlić pravi probleme, prilikom povlačenja ispusti mišu-u-oko vode.
I sad, šta bi se tu moglo desiti?
Ni česma ni kotlić ne rade - misterija?
Hvala.
A da li se možda slično dogodilo prošli put sa česmom?
Могуће је, јер каменац и корозија у цевима, који се једним именом зову инкруст, знају да се најчешће заглаве у пропусним вентилима и да смање проток. То је због тога што код нас није обичај да се на улазу у објекат постављају филтери који спречавају прљавштину да уђе у инсталацију.
Na alvabou se nakupulo krsa,na situ koje ima slavina.Treba da odvijes tu resetku i da ocistis.Na kotlicu je isto to nakupilo se krsa,zavrni ventil ,pa odvi crevo od kotlica i ocisti krs tog sitnog kamena i mulja koje je naislo i zatvorilo prolaz i na resetku slavine,a i na ulaz u kotlic.Ako zatreba na kotlicu,ako imas neko silo da procistis ulaz do gumice,ako ne onda uzmi sivacu iglu i sa njom procisti.
Viđao sam baš davno u šahtama da su majstori pravili taložnike za krupne čestice od vertikalno postavljene cevi većeg prečnika tipa 2-3". Obično nađu negde adekvatan podsklop sa hidrantske mreže pa ga prilagode uslovima šahte na licu mesta tako da iza vodomera i drugog ventila nastave horizontalno cev do obrnute redukcije sa 3/4" na 3" i T komad. Na gore ide parče cevi 3" od jedno metar dužine i opet se redukuje na 3/4" i dalje ide ka objektu. Ispod onog T komada je opet redukcija i ventil koji služi da se periodično ispuste krupne čestice koje su se nataložile. Ideja je da se povećanim prečnikom cevi smanji brzina kretanja vode na vertikalnom delu i sve teže čestice onda padnu dole. Ima li ovo smisla u današnje vreme? Koliko vidim i u stanovima i u kuućama ljudi u kupatilima ugrađuju one moderne mehaničke filtere obično ih stave u ormarić gde im je razdelnik. Mada koliko se sećam nije bilo pozitivnih komentara na ove nove filtere....
@histerezis .
Ti sifoni su davno prevazidjena stvar , i uglavnom su sluzili za talozenje peska . Danas se koriste tzv cikloni samo za bunare gde je moguće da sama izdan propeskari . Generalno govoreći hvatač nečistoća će sprečiti dotok svega nezeljenog iz mreze . Medjutim inkrustacija unutar same mreze u objektu je problem , postoje i ek ventili sa sitom ali oni zahtevaju odrzavanje .
Šta podrazumeva to održavanje EK ventila sa sitom? Nije valjda da mora da se skida periodično i da se ispere ili na neki drugi način očisti?
Upravo tako , na samom ek ventilu je ugradjena mrezica , koja se vadi i očisti po potrebi . Ne skida se sam ek ventil sa mreze , već se samo ulozak vadi
Накупило се нечистоће у пловном вентилу, која се појављује из цеви приликом затварања воде. Треба отворити пловни вентили и очистити.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..