postovanje svima.
zovem se miodrag.vec par godina,ovaj sajt mi je nezamenljiv asisitent u majstorisanju po kuci.ovog puta nisam nasao odgovor u pretrazi pa bih molio za pomoc i savet.
imam pregradni zid od siporeksa na kom bih otvorio otvor i ubacio sobna vrata.moram li stavljati serklaz i ako moram,kako da ga odradim?
serklaz nad sobnim vratima?
Ово само као идеја: Можеш и да просечеш до плафона па да уградиш врата са светларником уколико ти то одговара као решење.
ne bih svetlarnik.
znaci usecem u siporeksu mesto za gredu,nanesem malter u otvor i ubacim gredu?jel takav postupak?
Pozdrav !!!
Biću kratak ja nebi ubacivao nikakvu gotovu gredu bilo drvenu ili betonsku za te sstvari se koriste fert gredica koju išaluješ i zaliješ betonom tako se stvara najbolja veza sa siporeksom čak i sa onim siporeksom iznadgredice beton pravi malo ređi da dobro popuni šalung. Ne zaboravi da tu otvaraš vrata sto puta tako da to mora biti dobro urAĐENO.
Виђао сам да мајстори често користе ферт гредице, тзв. биноре за разне такве захвате. Питам се да ли је то исправан начин коришћења тих елемената, ако знамо чему је намењена ферт гредица. Ферт гредица је само помоћни део за израду међуспратних конструкција и тек одговарајућа арматура која се поставља између ферт испуне и бетонски слој дају потребну носивост.
Armatura koja se koristi za binor bi trebalo da ima malo veću nosivost od rebraste istog prečnika (oko 20%), a u svakoj fert gredici su osnovne dve šipka 7mm, tako da ako stavi dve fert grediice jednu do druge, sigurno neće imati problema da premosti vrata. Da su prozori u pitanju, možda bi i moralo malo da se proračuna, za vrata sigurno ne jer nema veliko opterećenje iznad.
Kod fert tavanica (a i svih ostalih) nosivost daje armatura u kombinaciji sa odgovarajućom visinom betonskog rebra (ili deljbinom ploče) i ona predstavlja najvažniji deo tog tipa međuspratne konstrukcije, blokovi su zamena za oplatu.. Za manje raspone se i ne dodaje nikakva armatura, već se radi sa osnovnom.
vrata koja cu da zatvorim da bih otvorio ova nova,na istom tom zidu,nisu imala nista iznad.taj sam zid sam zidao pre 12-13 godina i ubacivao vrata,dok sam bio momak.sada ce u toj sobi da mi bude cerka tako da bih rado ispravio neke stvari sto se tice bezbednosti.nisam siguran kako cu bas zaliti to betonom jer ne znam kako da pridjem svemu tome.svakako cu makar ubaciti betonsku gredu iznad.deluje mi kao najizvodljivija varijanta.zahvaljujem se svima na savetima.
vrata koja cu da zatvorim da bih otvorio ova nova,na istom tom zidu,nisu imala nista iznad.
Ако ниси имао проблема са старим вратима која си поставио, не верујем да ћеш имати ни са новим.
Сад размишљам наглас: Од горње ивице врата до плафона има око пола метра сипорекса. Сипорекс није тежак материјал, поготово ако је то онај ужи за преградне зидове, што значи да је тих неколико блокова једина тежина изнад врата јер то није носећи зид. Можда би било довољно, ради твоје потребе за повећаној сигурности, само појачати горњи (хоризонтални) део рагастова неком даском цоловачом или, евентуално петицом.
Nije imao problema ali nije bilo ni zemljotresa. A hoće li imati kad malo jače protrese? Kod zemljotresa kažu treba stati u štok vrata. Ne daj bože da neko stane u taj štok. Znači, greda obavezno. Kolika, kakva, zavisi od raspona i opterećenja iznad. Ne može ovako napamet. Toliko od mene.
Fert gredice se koriste i za nadprozornike i nadvratnike.Sve sam to radio kod sebe, brze je i efikasnije salovanje (samo par stega).
Kod zemljotresa kažu treba stati u štok vrata. Ne daj bože da neko stane u taj štok. Znači, greda obavezno..
Кад би се неко склонио испод штока у преградном зиду, само би ризиковао да, осим неколико блокова сипорекса, добије по глави и бетонску греду приде јер савет о склањању испод штокова важи само за носеће зидове, не и за преградне.
Има на овом форуму мајстора који су и градили, и видели, неупоредиво више преградних и носећих зидова од мене па знају разлику и могли би да напишу коју реч.
u staroj kući nabijača kad sam renovirao stavljao sam šlipere kad sam pravio luk u dnevnom boravku u novoj su betonske grede onda jos nije bilo fert greda u mom kraju
greda treba svakako nije to za zezanje
bice stavljena.
Naravno da je bezbednije u noseći zid. Ali ne zna svako koji mu je noseći i staće u prvi najbliži. Dobro urađen pregradni zid (a to znači da ima vezu sa nosećim zidovima) ipak predstavlja krutu konstrukciju. On ne nosi težinu tavanice i gornjih spratova. U slučaju zemljotresa prima samo inercione sile od sopstvene mase. Prema tome neće on prvi pasti sigurno (ponavljam ako je dobro urađen). Naravno ako padnu noseći zidovi onda nema spasa ni u pregradnom. Ipak, noseći je širi a pregradni ko zna kako urađen, zato i kažem najbolje je u noseći.
Binor može da se koristi ali ne treba smetnuti s uma da je svaka nadvratna greda - greda a to znači da treba da se izračuna opterećenje i dimenzioniše armatura. Taj postupak građ. inženjeru oduzme 5 min. Neko će reći da to ljudi već znaju napamet, jeste ali treba uzeti u obzir i to da može da se desi da se takvim ''pamćenjem'' i usmenim predanjima armatura višestruko smanji ili poveća od potrebne (vidi neko kod komšije 3 šipke, pa stavi za svaki slučaj 4). To je onda nepotrebno bacanje para a one nam svima fale.
treba greda iznad vrata
prvo se iseče za gredu i odradi se ili umetne gotova betonska ili fert
kad se to odradi posle se iseca ispod za vrata i ugrađuju vrata
http://peradetlic.hupont.hu/
http://kreativnost.4umer.com/