atrea,tacno je da kotao nije ociscen po zavrsetku grejne sezone iz razloga sto brat a ni ja nismo bili tu do pre mesec dana i nije imao ko to da uradi, ali sad to nije ni bitno kao sto rekoh kotao nema naslaga sem po negde i to su naslage od pre dve godine koje su iz vremena kad sam koristio ugalj.
njih sam pokusao da skinem sa sredstvom iz vase firme i prilicno je uspesno obavljeno, skoro sve se skinulo osim tih nekih malih delova.
sad kad koristim pelet.tj kostice od visnje tih naslaga nema novih,samo pepeo i cadj ali njih lako skinem cetkom i to radim redovno tj svake nedelje u kotlu je uvek temperatura preko 65C tako da nema kondeza.
jedino sto mi bode oci je ta rdja crvena za koju sam mislio da ce se smanjiti od lozelnja ali nije pa sam razmisljao da nju neutralisem sa anti rostom ili nesto slicno.
pa reko da priupitam jel to pametno ili nije ...
ne bih se slozio da je potpuno nebitno koji se ogrev koristi jer u uglju ima daleko vise sumpora nego u drvetu a on je glavni krivac za koroziju jer posle sagorevanja prelazi u sumpor dioksid i sa vlagom pravi sumpornu kiselinu koja nagriza metal
Korozija metala a posebno gvozdja je proces koji je nezaustavljiv, moguce ga je jedino usporiti toliko i tako da proizvod ostvari neku trajnost tj. upotrebni vek prihvatljiv sa gledista zivotnog veka korisnika. Tako barem kaze teorija.
To sto se javila korozija ove "kisne godine" kako ti kazes znaci da ti je u kotlarnici vlaga iznad prihvatljivih granica i da kotao nisi pripremio za period izvan grejne sezone odnosno da si "zaboravio" na njega do ovih dana kada je postao ponovo aktuelan. Ovde sam napisao nekoliko puta da se kotao prvi put cisti odmah po prestanku grejne sezone, drugi put negde otprilike pocetkom decembra i treci put pocetkom februara. Prvi, osnovni i prakticno najvazniji zadatak hemijskih sredstava za ciscenje lozista kotlova je da izvrsi apsolutnu, potpunu i bez ostataka neutralizaciju kiselih produkata sagorevanja koji su najvazniji, prakticno jedini, uzrocnik propadanja kotla. Drugi zadatak je da se stvori privremena antikoroziona zastita a tek treci, mada ne i najmanje bitan, da se ociste zidovi kotla kako bi se smanjila potrosnja ogreva. U praksi, radi se kako se radi, kotlovi se obicno ciste ako veceras treba da ga potpalimo prvi put u sezoni. Potpuno je nebitno da li se kao ogrev koristi pelet, drvo, ugalj, loz ulje ili cak i gas - aghresivnih produkata sagorevanja uvek ima i protiv toga se treba boriti.
Doduse, ima odredjen broj proizvodjaca kotlova, i domacih ii stranih, koji su apsolutno protiv bilo kakvog odrzavanja jer im to ne ide u prilog ...
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari