Pozdravljam sve forumase,imao bi pitanje za sve one koji su dobro upoznati sa ovom problematikom:naime kupio sam povrsinsku visestepenu pumpu za navodnjavanje sa elektromotorom od 7,5 kw.Prvobitni plan mi je bio da ga pokrecem sa zvezda-trougao grebenastim prekidacem,medjutim malo sam u zebnji zbog toga sto on odmah vuce vodu iz usisne grane,tako da se pokrece u nekom procentu sa opterecenjem tako da nisam siguran da ce mi osiguraci od 25 ampera (C brzina okidanja) izdrati taj trenutak pokretanja!Inace nominalna amperaza motora je 14,3 A.Znaci pitanje je za vas:dali ce moci da se pokrene sa grebenastim prekidacem ili nema sanse da se to uradi bez soft startera??Naravno radi se o tome da razlika u ceni itekako velika.Hvala svima!
Pokretanje 7,5 kw trofaznog motora
pohvala marek da kao sto je rekao znaci zatvoris dovodni kabel ventilom motor ubacis u zvijezdu i kada dovoljno ubrza prebacis u trokut te pustis vodu, tada ce vec imati snagae da potera vodu koja dolazi iz dovodnog kabela.
Pozdrav svima,imam problem sa kompresorom trudbenik.Motor je 11kw i kad sam ga kupio radio je ok,međutim sada mi se dešava da kad ga upalim on krene u zvedi i kad prebaci u trougao izbaci mi osigurač(autom.C25) i ne uvek isti.To je fabrička šema končar i ne znam dali da sve menjam ili tražim kvar
Proveri sklopku-kontaktor od trougla.
Moguce da ne provodi sve tri faze,pa optereti jednu,pa drugi put drugu...
Proverio sam kontakte onako na prazno i u redu su.
Da li si ih proverio tako sto si na A1 i A2 doveo 230V i merio da li kontakti na koje se
vezuju faze provode,tj. nema nekog veceg prelaznogotpora.
Proveri ventile na samom kompresoru, da nisu zalepile.
Proverio sve tri sklopke i dobre su.kompresor ne bih baš da otvaram ako baš ne budem morao.Mislim da je to oko automatike nešto.Ima dva rasteretna elektroventila možda me i oni zezaju.
Da li ti se motor lako okrece kad ga zavrtis rukom.
Da li je taj kompresor ranije radio,pa se pokvario , ili si ga tako dobio...
Postoji mogucnost da trougao nije dobro povezan.
#Vulkan76 - probaj bez kajiševa, čisto samo motor u praznom hodu, pa ćeš ujedno videti dali automatika odrađuje. Valjalo bi izmeriti struju u praznom hodu zvezda/trokut, ali to je manje više bitno u tvom slučaju, jer i to može dati pogodne informacije za početak. Takođe zmeriti struju pod opterećenjem, al ti to trenutno nemožeš, dok se kvar ne reši!
Imao sam sličan slučaj, "Doboj"-ov dvoklipni kompresor 11KW, nije radio oko godinu dana, i prilikom prebacivanja u trokut, izbija osigurače 25A! Proverena automatika, el.motor proban u praznom hodu, i sve funkcioniše!
Kad je došao majstor za kompresor, odpojio cevi, skinuo glave, pregledao ventile, čeprkao tu nešto finom šmirglom...sklopio, vratili kajiševe i sve proradilo!
Neznam tačno šta je radio, al je rekao da su ventili bili zalepljeni! Nisam mnogo ulazio u to, jer me ne zanima, ja sam bio za zadužen za automatiku, i pio kafu dok je on šarafao!
Nemogu 100% tvrditi da je uzrok izbacivanja osigurača zalepljen ventil, nego samo gledam neku paralelu između dva ista slučaja!
pozzz joe!
Pozdrav! Nervira me to što nije konstantno problem, nekad odradi ok a nekad izbaci.Probao sam i da ga vrtim rukom i nema nekog otpora.Nisam skidao kaiševe, stalno mi treba vazduh za mašine pa ne stignem.Ostavim matorog da dežura dok ne naduva ako slučajno iskoči a on baš tad odradi.Kompresorska glava(4-klipa) je inače odrađena kompletno,mada sve je moguće.Sutra ću skinuti kaiševe i krenuti redom dok ne vidim šta se dešava.
Покушај да замениш тај осигурач новим. Дешава се да осигурач током времена промени своје карактеристике, поготову ако је неке ПРЦ производње. Угради неки спори квалитетнији. Можда је ту проблем.
Znam da hoće da promeni karakteristike pogotovo od čestog iskakanja.Nije problem u jednom nego čas jedan čas drugi a desi se da izbace i dva odjednom.
Skinuo sam kaiševe da probam motor na prazno(bez opterećenja) i radi ok. Sa strujnim kleštima sam izmerio struju koju vuče i nešto ne štima.U zvezdi 1-faza 22A.,2-faza 22A.,3-faza 15A. A u trouglu 9.9A-9.3A-8.3A.Na tablici je 23.1A u trouglu i 13.4A u zvezdi.Da kažem da sam merio pre ulaza u ormančić od kompresora.
Trebao si meriti struju, na ulazu kontaktora K1, da eliminišeš struje što vuku kontaktori, rele, magnetni ventili, i ostalo...
Mada to nisu neke struje, al dobro je i ovako.
Očigledno nešto nevalja, tj. el.motor!
Preostaje ti, da premeriš otpore namotaja 3kom ,koje mora da su iste(simetrične) tolerancija max 0,1Ω.
Predpostavljam da nisu iste...daj Bože da nisam u pravu
Proveri žice 6kom, što izlaze iz motora do priključne ploče, kako su stegnute, dali ima sumljivih spojeva između papuča(stopica) i žica, i ako je sve dobro, problem je u samom el.motoru, i nažalost nema mu pomoći sem viklovanja!
I još nešto...kad startuješ el. motor ovako na prazno, dali si merio ulazni napon u sam orman 3x380V?
Da eliminišeš neki pad napona, ako slučajno postoji...što se može javiti u samoj el.instalaciji ako negde ima neko oštećenje, loš spoj itd...
I to ti može praviti, velike razlike u struji, pa da neodpisujemo prerano motor.
Držim fige...
pozzz joe!
Srećni praznici svim forumašima! Da kažem samo da mi je kompresor sad radi ok.Nešto sam čačnuo pa sad ovi rasteretni el. ventili budu otvoreni kad startuje i kad prebaci u trougao.Tek kad se dobro zalaufa oni se isključe i radi kako treba.Hvala u svakom slučaju.
Da ne bih otvarao novu temu hteo bih da pitam ovde za savet.
Hocu da uzmem jedan Koncarov elektromotor od 7.5 kw i 1000 obrtaja ali me muci struja tj instalacija.
Nameravam da koristim motor za horizontalno cepanje drva medjutim osiguraci su mi na 16A tu gde zelim prikljuciti, Ne znam tacne podatke od motora tj koju amperazu koriste
posto cu tek sutra ici da vidim motor ali covek (vikler) mi rece da mu je i dovoljna struja od 10A jer su ti motori manji potrosaci. Ja sam mislio da promenim ipak te moje automatske
osigurace C16A u C20A ili cak C25A, i presek kabla 5x2.5mm. Posle bih stavio neku Schneider-vu DM sklopku kao zastitu od preopterecenja (ako budem resio da cepam balvane ) i kratkog spoja pa posle neku grebenastu 1-0-2 za promenu smera. Generalno mislim da je mozda i jak taj motor za to sto cu koristiti mada od viska snage glava ne boli i nekako mi povoljna cena pa bih da iskoristim preliku samo me brine to pokretanje motora, da li ce moci ili cu morati da ga vezujem u zvezda-trougao mada motor nebi imao opterecenje pri startu osim ako remenica sa prenosom snage pretstavlja opterecenje.
Pozdrav.
Ja sam moj kompresor svojevremeno prikačio na 5x2.5mm2 i nisam imao problema(ne radi dugo i ne pali se često) ali to je malo za toliki motor. Posle sam dovukao 4mm2 a osigurači su 25A.Motor je isto 7.5kw imam prebacivanje zvezda-trougao pomoću sklopki koje su me nešto zezale ali je sad ok.To što ti je rekao vikler ,ne može btii manji potrošač ako je 7.5kw.Moj vuče struju 23.1A pri startu i 13.4A u trouglu.Isto je bez opterečenja u startu.
Pa ne znam onda sta da radim, jedino da odem i vidim ako moze da izmeri kako je pri pokretanju i u radu. U najgorem slucaju bi onda vukao novi 5x4mm2 i stavio DM sklopku ali mi se ne vuce 25m tog kabla.
Evo sad sam bio da vidim motor i ukljucio je. Sve lepo radi tj skoro se ne cuje koliko sam ja mislio da ce da bruji zbog jacine. Na plocici pise 7.5kw, Koncar, samo sam video trougao znak, 380v, 15A, i nije 1000 vec 1440 obrtaja u minuti, izgleda ga nisam dobro razumeo preko telefona. Ukljucio je i cinimi se da je povukao izmedju 25-30A pri startu ali bem li ga, dok u leru ili kako se to vec zove bez opterecenja je radio na 5 do 6A, znaci neopterecen. Mali je i bucmast, boga mi i tezak
Izvini ja sam se malo zezno prethodni kompresor je bio 7.5kw a ovaj sad ima motor od 11kw.To menja koncepciju svega ali ipak je i to motorčina.
Izvini ja sam se malo zezno prethodni kompresor je bio 7.5kw a ovaj sad ima motor od 11kw.To menja koncepciju svega ali ipak je i to motorčina.
Znaci po tvom moze da prodje ovaj motor na mojoj instalaciji C20A, 5x2.5mm2 i stavio bih zvezda-trougao grebenasti za pokretanje.
p.s. samo bih jos dodao pre toga DM sklopku i mozda jos 1 grebenasti za prebacivanje smera 1-0-2
Kažem ti kod mene je držalo sa osiguračima od C25A a imam dosta dužine(oko 30metara)do razvodnog ormana.Zavisi da li su još neki potrošači nakačeni na taj kabel ili je samo za to.Mislim da bi morao da odradiš neki ormančić sa automatikom a ne samo grebenjak i DM sklopku.
Ako ćeš upuštati motor u rad preko sklopke zvezda - touga treba ti kabel od 4 mm2, preporučio bi ti da napraviš mali orman sa sklopkama i vremenski relejom za uključivanje motora i bimetalnu zaštitu do 20A i osiguračima za taj motor . Taj sistem uključivanja je skuplji al sigurniji zbog preopterećenja i zaglavljivanja drveta (naročito ako ćeš baratati sa balvanima). Stavi na papir pošto su sklopke, a pošto je premotavanje elektromotora. Obično kad navodno samo privremeno nešto nabudžimo to ostaje za stalno pa kad izgori motor(a obično izgori kad je naj više posla) tereba platiti premotavanje motora i opet praviti sklopke i ostalo. Vikleri obično nedaju garanciju na motore ako nema zaštitne sklopke.
Zavisi da li su još neki potrošači nakačeni na taj kabel ili je samo za to.
Pazi to je po dvoristu 2 kuca od ulice tj. po duzini od glavnih osiguraca 25m 5x4mm2, i tu se ukljucuje u razvodnu kutiju. Odatle je odvuceno do kuhinje (15m) sa 5x2,5mm2 tri faze za, uobicajno, sporet. E sad ne znam, ali to moram da vidim da li jos nesto ima prikljuceno na bilo koju od te 3 faze. Inace u tom ormanu su svi osiguraci C16A, ali mi je malo nezgodno da izvlacim odatle struju posebno za taj motor gde bi zeleo da ga smestim.
Ako ćeš upuštati motor u rad preko sklopke zvezda - touga treba ti kabel od 4 mm2
Ja sam cuo da bi mi 2.5mm2 bilo dovoljno za taj motor od 7.5kw. Kao svaki provodnik(samo 3 faze) u tom 5x2.5mm2 nosi po 2.5KW pa puta 3 i to je kao na granici 7.5KW. E sad ne znam jel moranje 4mm2? Kao ne moze manje ili je to ono sigurnije sto ces staviti i da ne mislis.
preporučio bi ti da napraviš mali orman sa sklopkama i vremenski relejom za uključivanje motora i bimetalnu zaštitu do 20A i osiguračima za taj motor
Ja sam mislio da stavim Schneider-ov GV2-ME20 13-18A i da preko grebenastog prvo ukljucim u zvezdu pa kad se motor zalaufa da ga prebacim rucno na trougao. Mislim da ta GV2 sklopka ima u sebi za preopterecenje i zastitu od kratkog spoja, tako da to jedno umesto bimetala i osiguraca(ako sam u pravu).
Taj sistem uključivanja je skuplji al sigurniji zbog preopterećenja i zaglavljivanja drveta (naročito ako ćeš baratati sa balvanima).
To sa balvanima sam se salio samo

Stavi na papir pošto su sklopke, a pošto je premotavanje elektromotora.
Kad sam bio kod tog viklera rekao mi je da je ok motor samo mu je mana ako izgori

P.S. Jel moguce da na tablici pise samo oznaka za trougao i 15A, jel to predstavlja neki problem posto mi deluje da nisam video oznaku za zvezdu i karakreristike tipa npr. 380/660 i 15A/25A?
Koliko sam video napisao si da motor ima 1440 o/min, u njega ide otprilike oko 5 kg žice cena premotavanja je oko 160e sa kompletnim servisom, kilaža od 9 kg žice ide za motore od 900 o/min. Presek kabla sam ti izvadio iz tabele o startovanjima elektromotora gde preko sklopke zvezda-trougao ide 4mm2 a direktno ide 6mm2. Može i taj sistem upuštanja motora preko elektromotorne sklopke pa na grebenastu sklopku. To što nema oznake 380/660 nebi trebalo da ima problema
Ok, hvala na odgovoru. NIsam jos uzeo motor ali se jako dvoumim jer nije mi sad bas neophodan ali mi je 100evrica ok cena, s obzirom da je motor u lepom stanju i kako radi.
Malo sam dosadan ali treba mi jos jedna mala pomoc. Kupljen je motor, inace Rade Koncar stari tip 7.5KW i na njemu pise 16A. Jel ce ova sklopka biti dobra za njega: pdf te sklopke ?
To je opseg izmedju 13-18A, ne treba da uzimam jaci od 17-23A jer tad necu moci da ga podesim ako sam u pravu? I to nema veze sa startovanjem motora posto cu ga ukljucivati preko Koncarovog grebenastog zvezda-trougao 25A, on ce manje struje povuci u zvezdi i nebi trebalo da pravi problem da izbacuje ta 13-18A sklopka? Sredjujem sad struju pa posle zovem Ognjenog za stvrdlo i onda prelazim na pravljenje stola i dok sredim sve to proci ce zima
p.s. koliko se vidi nesto na slikama
Možeš koristiti obe sklopke, i sklopku od 17-23A možeš smanjiti na pa ti je motor opet zaštićen. Obično se stavi amper do dva viša struja zaštite
Hvala, a Kirgi jel dovoljno da dovedem 4mm2 do ormana i posle do uticnice, a iz uticnice do motora tj grebenaste sklopke pre motora sa gumenim produznim kablom 2.5mm2 ili i to mora sa 4mm2 (10m)?
zavisi koliko je opterecenje u startu, pumpa ima veliko opterecenje na pocetku, u svakom slucaju treba probati posto znam da za prekrupac od 7.5kW moze direktno ali ponekad izbaci C25 tako da mislim da za pumpu ne bi bilo problema stavis dva ventila jedan napred a jedan pozadi i zavrnes ih, startujes motor i onda otvoris ventile.