Dobrodošli, gost - Registracija | Zaboravljena šifra

Grejanje na pelet

7391 poruka / 0 new
Poslednja poruka
Goran Tosic
Goran Tosic's picture
Registrovan dana: 02/03/2016
QT3 wrote:
Proračun je prema tabeli deltaT -60 (90/70/20).

Prema proračunu si sa potrošnjom tu negde.13kw na spoljnih -20 a sobna 20°C.Na ovim spoljnim temperaturama neka trošiš 8kw to je za 16h=128kwh/4,5kw po kg peleta=28.4kg uz gubitke(na sagorevanju,Kotlu,razvodu)je to oko 35kg.Ako još u sobama imaš 23°C to ide na 50kg.
Pošteluj sagorevanje(tu ti ne mogu pomoći)stavi 4k ventil,bolje sa automatikom,i biće manja potrošnja.Izolacija objekta je na prvom mestu u potrošnji.

QT3
QT3's picture
Registrovan dana: 07/01/2019
Goran Tosic wrote:
QT3 wrote:
Proračun je prema tabeli deltaT -60 (90/70/20).

Prema proračunu si sa potrošnjom tu negde.13kw na spoljnih -20 a sobna 20°C.Na ovim spoljnim temperaturama neka trošiš 8kw to je za 16h=128kwh/4,5kw po kg peleta=28.4kg uz gubitke(na sagorevanju,Kotlu,razvodu)je to oko 35kg.Ako još u sobama imaš 23°C to ide na 50kg.
Pošteluj sagorevanje(tu ti ne mogu pomoći)stavi 4k ventil,bolje sa automatikom,i biće manja potrošnja.Izolacija objekta je na prvom mestu u potrošnji.

Hvala na savjetima. Već mi jasnije šta bi trebalo uraditi po pitanju određenih zahvata. Iskustva i savjeti drugih su mi veoma važni u mojoj daljnjoj odluci.

Histerezis
Histerezis's picture
Moderator
Registrovan dana: 20/08/2015
Gorane a onih preostalih 8h kad kotao ne radi noću. Šta sa tim gubitkom? Ne može objekat koji grejemo da hibernira pa da ujutru samo nastavi od onog stanja i temperature kad se prestalo sa grejanjem. Noću su najveći gubici. Koliko će kg peleta otići na brzi start kotla ujutru koji je potreban da se nadoknade gubici tokom perioda ne grejanja?

Goran Tosic
Goran Tosic's picture
Registrovan dana: 02/03/2016
Histerezis wrote:
Šta sa tim gubitkom? Noću su najveći gubici. Koliko će kg peleta otići na brzi start kotla ujutru koji je potreban da se nadoknade gubici tokom perioda ne grejanja?

U pravu si.To samo dodaje kilažu i ispada da mu je potrošnja korektna.
I Ja,kad sam se jedne godine grejao na pelet,sam sumnjao na preveliku potrošnju.Kad sam neku godinu kasnije uradio proračun gubitaka ispalo je da mi Kuća mnogo troši a ne Kotao!

Kenan.velispahic
Kenan.velispahic's picture
Registrovan dana: 18/12/2018
Pozdrav,

Zanima me kako mogu doci do idealnih postavki kotla Thermoflux Pelling 25?
Radi se grijnom prostoru cca 120 m2, nije utpljena kuca, posjeduje thermo stakla na prozorima. Kuca je zidana sitnom ciglom s vanjskim zidovima cca 30 cm .

Lp

Srkson
Srkson's picture
Registrovan dana: 10/02/2016
@Kenan.velispahic

Šta bi sa ovim?
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-...

pzec
pzec's picture
Registrovan dana: 10/01/2019
Po shemi objavljenoj na http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-...
Pumpa kotla gura vodu u 2 kotla, mora se zatvoriti neki ventil P ili U. Što treba hidraulična skretnica za 1 krug grijanja, ako ima 3K ventil u regulaciji onda će samo hladna voda koja se ne može iskoristiti u krugu grijanja završiti kroz VTC 512 u kotlu. Ekspanzijska posuda mora biti na usisnoj strani pumpe koja hladi kotao.
Neka jednostavna shema centralnog grijanja na pelet i ugljen bes spremnika AT, za raspravu https://i.postimg.cc/fRwRtCp5/CG192KBS.jpg

Srkson
Srkson's picture
Registrovan dana: 10/02/2016
@pzec
Naravno da će jedan od ventila P ili U biti zatvoren u zavisnosti koji se kotao koristi. Da, ekspanziona posuda treba da bude na usisnoj strani pumpe, ali je ovde napravljena iznimka da se što manje prepravlja instalacija zbog finansijskog momenta.
Hidraulična skretnica MORA da bude tu gde jeste i kada postoji samo jedan krug grejanja kako bi grejni sistem bio hidraulički ispravan. Naime, kada se zatvori trokraki mešni ventil u polazu iz bilo kog razloga (manuelno ili preko automatike), a VTC512 bude skroz otvoren zbog temperature u kotlovskom krugu više od temperature patrone-cartridge-a u VTC-u, onda pumpa u kotlovskom krugu potiskuje vodu direktno u zatvoren trokraki ventil i gde će dalje???
Kod vas na šemi postoje dva grejna kruga i kod svakog je veza sa dva T komada međusobno spojenih preko cevnog kruga od potisa oba kotla prema povratu oba kotla što u stvari čini hidrauličnu skretnicu, te se tako hidraulično pravilno razdvojio kotlovski od potrošačkog kruga i voda nesmetano cirkuliše. Isto bi bilo na vašoj šemi da je u pitanju i jedan grejni krug, recimo ovaj radijatorski.
Nego bolje vi meni recite, ako nije tajna, u kom programu crtate ove šeme i da li je isti free ili je potrebna licenca? Našao sam neke verzije programa na Caleffi zvaničnom sajtu, ali se nisam dublje upuštao u korišćenje istih.

Kenan.velispahic
Kenan.velispahic's picture
Registrovan dana: 18/12/2018
Pozdrav,
Ostaje da prepravim sistem kako mi je Mladen sugerisao da bilo bolje i efikasnije ustede.
Kada jedna pec radi drugi je ventilima odvojen. Kako vidim imate neka poboljsanja po pitanju nove seme. Obzirom na hladnocu nisam do sada stihao da prepravim sistem jer ga svaki dan koristim zagrijavajuci prostor.
Ima li neko od vas iskustva sa Thermoflux pecima da bi mi preporucio postavke i vremena rada kotla.

Lp

pzec
pzec's picture
Registrovan dana: 10/01/2019
@Srkson

Naravno da se slažem da je bolje koristiti hidrauličnu skretnicu nego bez iste. Isto tako spajanje 3K ventila na polazni vod prema potrošaču i povrat prema VTC ventilu je hidraulično ispravno. https://i.postimg.cc/Y9p7zv01/preradjena-shema-kenan-velispahic1.jpg Osnovni uvjet da bi radio kotao na kruta goriva, drva ili ugljen je da potrošač mora stalno biti uključen, ili koristiti spremnik AT, koji bi preporučio za konkretan slučaj @Kenan.velispahic sa 2 kotla. https://i.postimg.cc/SxBNCQcr/CG19BS.jpg
Nepredviđeno je sve pa tako i isključenje pumpe grijanja u radu ili zatvaranje 3K ventila, za ventil prema potrošačima preporučujem termostatski tipa VTAxx bez motora i bez mogućnosti zatvaranja protoka. Pumpa koja ima kontrolu termostatom u prostoru, mora se spojiti na sigurnosni termostat koji će na prekoračenje zadane temperature uključiti prisilno pumpu grijanja. Osiguranja termičkom zaštitom za navedenu vrstu goriva su potrebna. Napajanje pumpi mora biti stabilno, za to se koristi pretvarač napona li ups.
Druga varijanta spajanja je tako kako sam nacrtao na shemi.

Programe za crtanje pogledaj na google, svi su dobri
Ja koristim Microsoft Paint,