Dobrodošli, gost - Registracija | Zaboravljena šifra

Grejanje na pelet

7585 poruka / 0 new
Poslednja poruka
alek.petro
alek.petro's picture
Registrovan dana: 11/04/2012
ja vam mogu reci kako da utvrdite kvalitet potrosenog peleta-ugradite u kotlarnici kalorimetar koji kosta oko 20000din i uporedite sa potrosenim peletom i imate odmah njegov kvalitet

tarzan
tarzan's picture
Registrovan dana: 10/03/2015
Jeli realno očekivati potrošnju peleta od 3t na dobro izolovanoj kući 115m2

mvp84
mvp84's picture
Registrovan dana: 20/12/2015
Jeste,ako su ispunjeni neki osnovni preduslovi - da kotao nije predimenzionisan, da prateća oprema omogućava kontrolu polazne temperature ka radijatorima i sl.

tarzan
tarzan's picture
Dodijalo mi je nositi ugalj pa razmišljam o peletu.

boleeve
boleeve's picture
Registrovan dana: 25/04/2010
Nosićeš i pelet, pa će i to dosaditi Smile
Ali svakako bolje i čistije od uglja

Walsi Darg
Walsi Darg's picture
Registrovan dana: 23/03/2017
Cistije, komfornije i skuplje!
(Da znas u startu i da se ne iznenadis kasnije)

tarzan
tarzan's picture
Ima li neki kalkulator koliko je to skuplje, trošim po sezoni oko 6 t. uglja Banović to je oko 570 E.

Walsi Darg
Walsi Darg's picture
Nisam nasao direktno poredjenje pelet-ugalj. Ali ima ugalj-drva i pelet-drva.
Pa da probamo posredno..
Proizvodjac Alfa Plam kaze da 1t peleta menja 3-3,5 metara drva.
Za ugalj se na Netu moze naci da menja oko 3 metra drva, to je samo orijentacija, zavisi od vrste uglja.
Zakjucak bi bio da ces umesto tih 6t uglja potrositi nekih 4-5 t peleta.
Umesto 570e racunaj na 750-900e.
Nije malo ali se retko ko vraca na ugalj kad pocne sa peletom.
Komfor je neuporediv.

tarzan
tarzan's picture
Do 30% skuplje nije strašno, koji kotlovi su sad aktuelni da kažem bolji.

boree
boree's picture
Registrovan dana: 12/11/2012
Kakva je izolacija gornje ploče?

Parametri raznih korisnika toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®

tarzan
tarzan's picture
Okolo stiropol 8 cm a gore ploča kamena vuna 15 cm.

Histerezis
Histerezis's picture
Moderator
Registrovan dana: 21/08/2015
tarzan wrote:
Do 30% skuplje nije strašno
Da je stvarno samo do 30% skuplje pa niko više ugalj ne u kuću nego ni u dvorište ne bi uneo.
Tarzan, izolovana kuća a relativno mala kvadratura (115m2) pređite vi na AT i grejte se na el.energiju dok je još ima a po potrebi dogrevajte na ugalj. Koristite nižu tarifu dok je ovakav odnos cene prema ostalim energentima. Ja sve koje znam da su prešli na pelet su se preorjentisali na el.energiju a na pelet se samo dogrevaju. Jeftinije, čistije, pouzdanije. nema nikakvih obaveza, ..

Srkson
Srkson's picture
Registrovan dana: 10/02/2016
Sad kad se završila grejna sezona (doduše za neke još nije Smile ), ima li onih koji bi napisali ovde koliko su im saveti sa foruma pomogli u rešavanju problema kod grejnih sistema i šta je to što su preradili, primenili i usvojili da bude bolje?
Da napišu u kojim segmentima su osetili boljitak, manja potrošnja energenta, a bolje grejanje, veći komfor, čistoća, itd. …

Takođe bi bilo zanimljivo pročitati postove ovde od onih koji planiraju da sad preko leta odrade prepravke i unapređenja svojih grejnih sistema i šta im je u planu?

Hvala!

cika Juga
cika Juga's picture
Registrovan dana: 29/01/2013
Imam gorionik B-Max 30 gorionik i danas mi je otkazao puž na gorioniku (ne doprema pelet na rešetku) i nažalost vatra je kroz puž (pošto je pelet tu stajao ) došla do creva i njega istopila .
DA LI NEKO IMA INFORMACIJU GDE MOGU DA NABAVIM motor za taj unutrašnji puž i crevo topljivo od 1 metra.

Hvala unapred.

Walsi Darg
Walsi Darg's picture
Ovaj covek je izuzetno dobro snabdeven, probaj kod njega.
https://www.kupujemprodajem.com/Gradjevinarstvo/Grejanje/Motor-za-gorion...

tarzan
tarzan's picture
Histerezis wrote:
tarzan wrote:
Do 30% skuplje nije strašno
Da je stvarno samo do 30% skuplje pa niko više ugalj ne u kuću nego ni u dvorište ne bi uneo.
Tarzan, izolovana kuća a relativno mala kvadratura (115m2) pređite vi na AT i grejte se na el.energiju dok je još ima a po potrebi dogrevajte na ugalj. Koristite nižu tarifu dok je ovakav odnos cene prema ostalim energentima. Ja sve koje znam da su prešli na pelet su se preorjentisali na el.energiju a na pelet se samo dogrevaju. Jeftinije, čistije, pouzdanije. nema nikakvih obaveza, ..

Neznam kako bi to bilo na struju jer u Bosni je struja skuplja nego u Srbiji i trebao bi mi AT min 3000 l jer uz kuću imam i grijanje rasadnika.

Goran Tosic
Goran Tosic's picture
Registrovan dana: 02/03/2016
tarzan wrote:
Neznam kako bi to bilo na struju jer u Bosni je struja skuplja nego u Srbiji i trebao bi mi AT min 3000 l jer uz kuću imam i grijanje rasadnika.

Kakav Kotao za ugalj koristiš.Rasadnik na pelet...biće skup rasad.

tarzan
tarzan's picture
Kotao na ugalj mi je trajnožareći koso ložište Kostajnica 32 kw.

Goran Tosic
Goran Tosic's picture
Registrovan dana: 02/03/2016
tarzan wrote:
Kotao na ugalj mi je trajnožareći koso ložište Kostajnica 32 kw.

Ništa nemogu da nađem o tom Kotlu.Daj neki link.Ništa ne znači "koso ložište".Presek Kotla,konstrukcija je bitna.

Histerezis
Histerezis's picture
Moderator
tarzan wrote:
jer uz kuću imam i grijanje rasadnika.
Pelet je plemenit energent i nije racionalno niti ekonomski isplativo koristiti ga za zagrevanje rasadnika osim ako se ne proizvode opijati pa bi možda i moglo da se isplati. U Bosni se ne isplati grejanje na struju jer je skuplja a pelet jeftiniji nego u Srbiji. Baš sam računao za moj slučaj preko 2.2puta je skuplji kWh el.energije u BiH u odnosu na SR.

dusanmijat
dusanmijat's picture
Registrovan dana: 16/05/2012
Kolika je cijena 1kw u Srbiji, sa svim ostalim naknadama, sa potrošnjom od 500 kw za 1 mijesec? Moj 1kw u aprilu je iznosio 6,9 euro centi za potrošnju od 452kw za april

dusanmijat
dusanmijat's picture
Kolika je cijena 1kw u Srbiji, sa svim ostalim naknadama, sa potrošnjom od 500 kw za 1 mijesec? Moj 1kw u aprilu je iznosio 6,9 euro centi za potrošnju od 452kw za april

Walsi Darg
Walsi Darg's picture
Dusane,
mnogo zavisi koji vam je odnos dnevne (07h-23h) i nocne (23h-07h) potrosnje.
Evo jedan lep, jednostavan kalkulator pa izracunajte.

http://www.zaposlimo-srbiju.com/StrujaKalkulator/

dusanmijat
dusanmijat's picture
https://elektrobijeljina.com/kalkulator/projekat/pripravnicki.html
Kako god ali neki prosijek je daleko od odnosa 1:2,2

richiemsch
richiemsch's picture
Registrovan dana: 23/08/2015
Да ли неко зна где могу да поручим грејач за Тоби 20 котао на пелет?
Јутрос ми се први пут десило " Неуспело паљење". Пробао поново након тога, и опет није хтело, а успут ми напунио ложиште са пелетом. Поподне сам сишао и очистио сав пелет и шољицу и након тога је успео да упали али тек након 10 минута се појавио пламен. Раније се појављивао нако 3-6 мин. Сервисер ми каже да је вероватно ослабео грејач и наравно има га на лагеру за 30е + поштарина.

Histerezis
Histerezis's picture
Moderator
Dusanmijat, u pravu ste. Kada uporedim prema ovom kalkulatoru sa linka koji ste priložili i početnih 450kWh osnovne potrošnje odnos je daleko manji ali i dalje značajan i iznosi oko 1:1.71.
Kao što reče Walsi Darg mnogo zavisi od odnosa dnevne i noćne tarife kao i od osnovne potrošnje domaćinstva bez grejanja.

dusanmijat
dusanmijat's picture
Uz zimsku tarifu kad se troši za grijanje i kad se iskoristi MT onda je razlika beznačajna. Kod nas nema zona i limita pa se onda to pegla. Za 500kw VT i 3500kw MT račun je oko 224 €

Histerezis
Histerezis's picture
Moderator
Jasno, kod nas je drugačije tarifiranje i koga god znam da je prešao na pelet svi koriste i el.energiju po nižoj tarifi u što većoj meri ali ukupno do 1600kWh a ostatak se dogrevaju na pelet.

Walsi Darg
Walsi Darg's picture
@Histerezis
I ja sam u toj grupi!

@dusanmijat
Da tih 4.000kWh mesecno nije malo natprosecna potrosnja?
Pre peleta grejao sam se iskljucivo na struju, ulazio i u "crveno" ali retko preko 2.000kWh mesecno.

dusanmijat
dusanmijat's picture
Daleko bilo, nije to moja potrošnja. Rođak, gasterbajter je imao takav račun za januar